Krmivo pro chov matek

POSTUP KRMENÍ:

První aplikace krmiva do včelstva, ze kterého odebíráme plemenivo nebo vajíčka, by měla proběhnout minimálně 10 dní před odběrem jednodenních larviček nebo 7 dní před odběrem vajíček. Následně plemenivo vkládáme do včelstva dochovného (osiřelého, smetence, nebo při chovu matky v kmenovém včelstvu), které je též již minimálně 5 dní krmeno doplňkem.

DÁVKOVÁNÍ:

100g proteinového krmiva na 20kg cukerného roztoku (tzn. 41 l roztoku v poměru 3:2) nebo 100g proteinu na 20kg invertu o cukernatosti 72%

Pro snazší vmíchání Apialgaproteinu do krmiva vždy rozmíchejte bílkovinu do řidšího roztoku a až následně nalijte do hustého krmiva. Tzn. nejdříve Apialgaprotein rozpustíme v menším množství cukerného roztoku o koncentraci 1:1 nebo přímo v čisté vodě (u invertního cukru 40% cukernatosti). Až poté směs vmícháme do hustého cukerného roztoku (20kg roztoku v poměru 3:2) či invertu (20kg invertu o 72% cukernatosti). Následně necháme směs 24 hodin odstát (zlepšuje účinnost látek v doplňku), opět promícháme a aplikujeme včelám. Krmivo je zbarvené přírodním barvivem (chlorofylem) tak, abychom vždy dokázali rozlišit glycidové a medné zásoby. Potraninový doplněk lze také vmíchat do těsta při jeho výrobě. Zde platí poměr 100g doplňku na 15kg cukru.

POZOR:

Je nutné dodržet poměry v krmivu a postup při míchání s cukerným roztokem. Nemíchejte krmivo s jinými složkami. Krmivo pak může ztratit účinnost. Špatné použití, nedodržení dávek nebo nedodržení postupu krmení může způsobit zvýšení rojení. Zvlášť použití vyšší dávky krmiva než je doporučeno, může zapříčinit situaci, při níž jsou dělnice abnormálně krmeny látkami, které zvyšují aktivitu hltanových žláz. Tyto dělnice se začnou navzájem krmit a ve večelstvu tak vzniká rojová nálada.